Socialdemokraternas valberedning presenterar sitt förslag till riksdagslista och listor till regionvalet i Västernorrland

En enig valberedning presenterar sina förslag till Socialdemokraternas distriktskongress för riksdagslista och regionlistor.

 – Vi lämnar över ett bra förslag från valberedningen som vi är enig kring. Valberedningens förslag innebär att vi har kandidater från hela länet, alla kommuner med både erfarenhet och förnyelse och som syftar på att vi får bra företrädare och starka lag, säger Eva Sonidsson, valberedningens ordförande.

– Vårt förslag visar att vi Socialdemokrater håller ihop partiet och går till val 2018 som ett parti i hela länet, säger Eva Sonidsson, valberedningens ordförande.

– Riksdagslistan toppas av Stefan Löfven, vilket varit känt sedan före jul. Två nykomlingar på de första sexplatserna är Malin Larsson, Sundsvall på fjärdeplats och Anna-Bell Strömberg på sjätteplats, säger Eva Sonidsson, valberedningens ordförande.

– Vi föreslår 106 namn på fyra listor till regionvalet 2018. Alla fyra listorna toppas av Glenn Nordlund, nuvarande kommunstyrelseordförande i Örnsköldsvik och Sara Nylund ordförande i Samhällsnämnden i Härnösand. Glenn Nordlund och Sara Nylund blir Socialdemokraternas främsta namn i regionvalet 2018, vilket valberedningen tidigare har presenterat, säger Eva Sonidsson, valberedningens ordförande.

 

Valberedningens förslag till riksdagslista inför valet 2018

Valberedningen föreslår följande valsedel till riksdagen för mandatperioden 2018-2022:

 

1                           Stefan Löfven                                       Stockholm

2                           Kristina Nilsson                                   Örnsköldsvik

3                           Ingemar Nilsson                                   Sundsvall

4                           Malin Larsson                                       Stöde

5                           Jasenko Omanovic                               Härnösand

6                           Anna-Belle Strömberg                         Örnsköldsvik

7                           Niklas Säwén                                          Sundsvall

8                           Johanna Bergsten                                 Sörberge

9                           Peter Hedberg                                        Kramfors

10                        Malvina Falk-Hamberg                          Resele

11                        Jan Filipsson                                             Alby

12                        Catharina Karlsson                                 Ånge

13                        Kristoffer Park                                         Mellansel

14                        Lisa Lööf                                                   Matfors

15                        Mikael Sjölund                                        Helgum

16                        Jeanette Hedlund                                   Matfors

17                        Emil Nordfjell                                          Köpmanholmen

18                        Sara Nylund                                             Härnösand

19                        Johan Engström Lockner                       Timrå

20                        Christina Nordenö                                  Sundsvall

21                        Jan Sahlén                                                Bjärtrå

22                        Sofie Hellman                                          Bollstabruk

23                        Jan Lahti                                                   Sundsvall

 

 

Valberedningens förslag till regionlistor inför valet 2018

 

Listområde Sundsvall-Ånge

1                           Glenn Nordlund                                     Örnsköldsvik

2                           Sara Nylund                                             Härnösand

3                           Roger Johansson                                    Matfors

4                           Anette Lövgren                                      Östavall

5                           Robert Kuusikko                                     Sundsvall

6                           Christina Nordenö                                 Sundsvall

7                           Åke Nylén                                                Ljungaverk

8                           Ewa Back                                                 Sundsvall

9                           Jonas Väst                                               Sundsvall

10                        Lena Sjöberg                                            Stöde

11                        Jan Olov Lampinen                                 Sundsvall

12                        Marie Lorentzon                                     Fränsta

13                        Leif Nilsson                                              Sundsvall

14                        Lena Österlund                                       Sundsvall

15                        Givi Tsikurishvili                                      Ånge

16                        Jenny Bjerkås                                          Alnö

17                        Kent Larsson                                            Matfors

18                        Annika Söderberg                                   Sundsvall

19                        Hans Dahlström Åsander                      Matfors

20                        Lena Holmberg Eriksson                       Sundsvall

21                        Lars Hägglund                                          Sundsvall

22                        Gun Olofsson                                           Fränsta

23                        Ulf Sjölinder                                             Stöde

24                        Sonja Lindberg                                        Matfors

25                        Gunnar Nordström                                 Sundsvall

 

Listområde Sundsvall-Timrå

1                           Glenn Nordlund                                     Örnsköldsvik

2                           Sara Nylund                                             Härnösand

3                           Hans Backlund                                        Sundsvall

4                           Pirjo Jonsson                                           Timrå

5                           Bengt Nilsson                                          Söråker

6                           Desislavar Cvetkova                              Sundsvall

7                           Lars Åström                                             Sundsvall

8                           Elina Backlund Arab                              Sundsvall

9                           Erik Bäckström Andersson                   Söråker

10                        Liss Jonasson                                           Sundsvall

11                        Kristoffer Gustavsson Högstedt           Sundsvall

12                        Pernilla Karlsson                                     Timrå

13                        Goran Garmiani                                      Sundsbruk

14                        Marianne Törngren                                Sundsvall

15                        Ulf Bylund                                                Sundsvall

16                        Ann-Margret Bäckström                       Söråker

17                        Johan Engström Lockner                       Timrå

18                        Monika Andersson                                 Sundsbruk

19                        João Pinheiro                                           Sundsvall

20                        Maria Antonic                                         Sundsvall

21                        Per-Arne Frisk                                          Sörberge

22                        Marie Sjöbom Olsson                            Sundsbruk

23                        Patrik Norberg                                        Sörberge

24                        Priscilda Helenius                                   Sundsvall

25                        Roger Öberg                                            Ljustorp

26                        Anita Boström Nordell                          Sundsvall

 

Listområde Ådalen (Härnösand – Kramfors – Sollefteå)

1                           Glenn Nordlund                                     Örnsköldsvik

2                           Sara Nylund                                             Härnösand

3                           Robert Larsson                                       Kramfors

4                           Elisabet Lassen                                       Sollefteå

5                           Mats Höglund                                      Härnösand

6                           Siw Sachs                                                 Nordingrå

7                           Mikael Sjölund                                        Helgum

8                           Susanne Lindahl                                     Junsele

9                           Torgny Jarl                                               Härnösand

10                        Monica Fällström                                   Härnösand

11                        Micael Melander                                    Kramfors

12                        Kristina Löfroth                                       Sandöverken

13                        Morgan Nordin                                       Sollefteå

14                        Stina Holmberg                                       Sollefteå

15                        Renato Salvatierra                                  Kramfors

16                        Malin Åhman                                           Nyland

17                        Kurt Rydkvist                                        Härnösand

18                        Elsy Lidblom                                             Långsele

19                        Jonne Norlin                                            Kramfors

20                        Maud Byquist                                          Härnösand

21                        Thomas Sundqvist                                  Härnösand

22                        Jenny Westerlund                                  Kramfors

23                        Curt Noppa                                              Sollefteå

24                        Malin Svanholm                                      Kramfors

25                        Krister Fagerström McCarthy               Viksjö

26                        Ann-Kristine Elfvendal                           Härnösand

 

Listområde Nolaskog (Örnsköldsvik)

1                           Glenn Nordlund                                     Örnsköldsvik

2                           Sara Nylund                                             Härnösand

3                           Jan Olov Häggström                              Köpmanholmen

4                           Birgith Olsson Johansson                     Örnsköldsvik

5                           Magnus Wester                                      Domsjö

6                           Malin Westman                                      Järved

7                           Bruno Sjölund                                      Trehörningsjö

8                           Katarina Nylén                                        Själevad

9                           Stefan Dahl                                              Domsjö

10                        Gudrun Nygren                                       Domsjö

11                        Tobias Hermansson                               Örnsköldsvik

12                        Anneli Nilsson                                       Husum

13                        Peder Johansson                                    Domsjö

14                        Elin Nordfjell                                            Bjästa

15                        Magnus Strödion                                    Domsjö

16                        Eva-Britt Persson                                    Örnsköldsvik

17                        Lars-Olof Olsson                                     Örnsköldsvik

18                        Susanne Silverkraft                                Bonässund

19                        Olof Ögren                                               Domsjö

20                        Britt Westman                                         Domsjö

21                        Christian Andersson                               Bjästa

22                        Vega Näsström                                        Örnsköldsvik

23                        Håkan Forslund                                       Sidensjö

24                        Maria Sundberg                                      Köpmanholmen

25                        Håkan Isaksson                                       Domsjö

26                        Annika Westin                                      Bjästa

27                        Mikael Sundmark                                   Örnsköldsvik

28                        Zenitha Nordfjell                                     Örnsköldsvik

29                        Per Häggmark                                      Arnäsvall

30                        Kristin Ögren                                        Domsjö

31                        Eine Ögren                                               Köpmanholmen

32                        Yvonne Öhlund                                       Bjästa

33                        Ingemar Sundström                               Bjästa

34                        Anna Sundberg,                                      Örnsköldsvik

35                        Hans Gidlund                                        Örnsköldsvik

 

 

För kontakt och mer information

Eva Sonidsson, Valberedningens ordförande 070 – 234 60 05

 

 

facebook Twitter Email